Teniste Büyük Üçülü Dönemi Bitiyor mu?

  2009 yapımı Facing Ali belgeseli bana göre Muhammad Ali ile ilgili en iyi belgesellerden biri. Belgeselde eski rakiplerinden Ron Lyle , Ali’nin Vietnam Savaşı sonrası 3 yıllık aranın ardından boksa geri dönüşünü çok güzel anlatıyor. ‘Onca yıl sonra bile Ali geri döndüğünde hepimizden hala bir adım öndeydi. Ama ona yetişmeye de başlamıştık. Artık ona vurabiliyor ve onu zorlayabiliyorduk. Eskiden ona eldivenlerimizi bile süremezdik.’ sözleriyle Ali’nin ara öncesi ve sonrası durumunu çok güzel özetliyordu.  

 İşte teniste 2021 sezonu öncesi de böyle bir durum söz konusuydu. Yıllardır Atp Tour’a hiç kimsenin yapamadığı kadar uzun süre hükmeden büyük üçlü birçok kez geri döndü bu süreçte. Federer 2013 ve 2016 sonrası artık bitti denilen anlarda geri döndü. Nadal defalarca artık dizi düzelmez denilirken geri döndü. Djokovic ilk onun dışına düştüğünde ve yeniden zirveye çıkamaz denilirken geri döndü. Hep döndüler ve hep bir adım önde kalmayı başardılar ama artık rakipleri de onlara yetişmeye başladı. Bu üç büyük tenisçi yıllarca adeta Olimpos dağının zirvesindeki ölümsüz birer tanrı gibiydi. Diğer isimler ise onları oradan indirmek isteyen faniler olarak ellerinden geleni yapsa da bunu başaramamıştı. Ancak mitolojide olmasa da gerçek hayatta en büyükler bile yaşlanıp zirveyi terk etmek zorunda kalıyor. En sevdiğimiz isimler en iyiler bile yaşlanıyor. Bu durumu bence en iyi açıklayan cümle Creed filminde Rocky’ den geldi. ”Time takes everybody out.It’s undefeated.” Çevirisi ”Zaman herkesi dışarı çıkarıyor.O yenilgisiz.” Ne yazık ki gerçekten zaman tek yenilgisiz rakip ve tek yapabileceğiniz yenilgiyi biraz daha geciktirebilmek. Bu üçlü zamana uzun süre direndi ama acaba mutlak sondan daha ne kadar kaçabilecekler?


   Teniste daha önce 30 yaş üstünde başarılı olmak hayal bile edilemezken bugün zirvedeki üçlünün yaş toplamı neredeyse 110. Öyle bir üçlü ki benim gibi 30 yaş civarı izleyicileri tenise bağladılar ama aynı yaş grubu oyuncuları tenisten soğuttular. Thiem 1990lı yıllarda doğup grand slam kazanan ilk isim oldu ve 27 yaşında. 10 yıl önce yeni nesil denilen Raonic, Nishikori ve Dmitrov gibi isimler ise artık yaşlanan oyuncular sayılıyor. 80li yıllarda doğan bu üçlü bir nesli adeta tenis tarihinden sildi. Şimdi de bir sonraki nesle kafa tutuyorlar. Birkaç yıldır masters ve sezon sonu turnuvalarında resim değişse de en büyük sahnede hala bir değişiklik yok. Geçen sene bile Thiem Amerika’da şampiyon olurken Nadal ve Federer yoktu. Djokovic de diskalifiye olarak elendi. Yani bir anlamada onların olmadığı bir turnuvayı kazandı diyebiliriz.


2020 sezon sonu turnuvasına gelirken ise özellikle Djokovic iddialı konumdaydı. Bu turnuvayı bir kez daha kazanıp 6 şampiyonluğu bulunan Federer’i yakalamak istiyordu. Nadal ise yıllardır olduğu gibi ilk şampiyonluğu için gelmişti. Ancak A grubunda Medvedev Djokovic’i yenerek grubu lider bitirdi. B grubunda ise Thiem Nadal’ı yenerek grubunu lider tamamladı. Yarıfinalde de kazanan Thiem ve Medvedev finale çıktı. Böylece finale çıkan iki isim de hem Nadal hem de Djokovic’i yenmiş olarak finale çıkmış oldu. Bu durum bir devrin yavaş yavaş kapanması olarak algılandı ve benim de bu yazıyı yazma sebebim oldu bu maçlar. Acaba bir bayrak değişimi, yeni bir dönemin başlangıcı mıydı bu maçlar? Belki abartı gibi gelebilir şu an ama zaten böyle anların önemi genelde yaşanılan dönemde değil de çok daha sonra anlaşılıyor. Mesela Sampras üst üste 6. Wimbledon şampiyonluğunu kovalarken 2001’de genç bir İsviçreli tenisçiye mağlup olduğunda kimse o an ne olduğunu fark etmedi. Ancak yıllar sonra bakınca o an Sampras ve Federer arasında kendileri dahil kimsenin fark etmediği bir bayrak değişimi olduğu görülüyor.
  İşte erkekler tenisinde 2021’e bu en büyük sorunun cevabını bulmak için başlıyoruz. Avustralya’da tablo değişmedi ama sonraki turnuvalarda birçok yeni isim ve yeni hikaye ile tanıştık. En son Miami Masters bunun en iyi örneği.Ben dahil çoğu isim bundan sonraki büyük turnuvaları izlerken acaba o yıl bu yıl mı diyerek izleyeceğiz. Belki bu büyük isimler bir kez daha herkesi şaşırtarak zirveden inmeden bir yılı daha tamamlayacak. Belki de geç tenisçiler artık tanrıların devrinin bittiğini ilan edecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: